Laddar
Nyhet
Bergets Konung - Av Maria Rudling
Medelbetyg
0
av 5
Antal betyg
0
Förhandsboka ett signerat exemplar och hämta i butiken eller få den skickad. Boken Bergets Konung släpps i samband med releasefest på CykelCity den 29/8 kl 18.30. Välkomna!
Länk till Facebook-eventet->...
Läs mer
249 kr
Länk till Facebook-eventet-> Bokreleasefest Bergets Konung
Bergets Konung
När den unge cyklisten Frank får möjligheten att flytta ner till Provence för att kämpa för ett möjligt kontrakt som proffscyklist dras han in i något långt farligare än han kunnat ana. Ett till synes idylliskt slott, Château de Crémat, ruvar på en mörk hemlighet - en nätverksstruktur av olagligheter, ledd av dess inflytelserika ägare.
Tillsammans med sin syster Julia och den nyvunna vännen Yasmin börjar Frank nysta i vad som först verkar vara en enskild incident. Snart förstår de att det handlar om ett system där både mänskliga rättigheter och idrottens heder sätts ur spel. Förföljda av korrumperade makthavare och en tystnadskultur som kräver lojalitet till varje pris, ställs de inför omöjliga val.
Bergets konung är en berättelse om mod, samvete och lojalitet - och om hur långt man är villig att gå för att sätta stopp för orättvisor, även när sanningen kostar mer än man trodde.
Om författaren:
Maria Rudling har under de senaste femton åren varit verksam som skolledare i Stockholmsområdet. Hon älskar mordmysterier och har ett stort samhällsintresse med fokus på etik- och moralfrågor. I sin debutroman väver Maria samman dessa två intressen och låter historien utspela sig i det land hon bodde i som ungdom, i Frankrike.
Maria är också gift med Mario Toledo, en av CykelCitys delägare.