TTR

Såja, nu är vi kompletta. Det sista som skulle till för att göra årets linje med Columbuscyklar den största och bästa hittills var en tempocykel, och här är den.

Det finns en rad sätt att resonera när man ska bygga en tempocykel, och vi resonerade så här. En snabb ram är naturligtvis det viktigaste, sen kan man ju diskutera resten. Vi menar att många vill ha en snabb hoj utan att ruinera sig, och då sparar man in på det som har minst betydelse på speeden på cykeln, d.v.s. komponenterna. Det är ju trots allt så att man inte kör snabbare för att man har en Dura-Ace bakväxel. Därför la vi krutet på ramen.

High Modulus carbon med riktigt hal design där det inte sparats på något. Det rejält arbetade och aerodynamiska styrröret övergår i ett diagonalrör med maximalt aerodynamiska egenskaper och även ovanröret har fått rätt aerodesign. Sadelrörets profil med sin utskärning och den ordentligt överdimensionerade vevlagerenheten gömmer effektivt bakhjulet från vinden och gör ramen maximalt vridstyv. Kedjestagens profil och kraftiga s-bend ger inte bara ökad effekt utan gör även ramen mer aerodynamisk. De vingformade övre bakgaffelrören möter kedjestagen i fullcarbon bakgaffeländar. Den smala integrerade sadelstolpen avslutas med en sadelklammer i carbon.

Naturligtvis är alla vajrar invändigt dragna. Styv, lättmanövrerad och snabb, precis som vi vill ha det. Styre och båge kommer från Pro och har perfekta justeringsmöjligheter så att alla lätt hittar rätt position. Gruppen vi valt är Shimano 105 och hjulen Fulcrum Racing 7. Racing 7 är väl inga aerohjul säger säkert en del, och det är helt rätt, men sätt på högprofilshjulen du har på din linjecykel och du har en riktigt snabb tempocykel till ett grymt pris.



RAM: High Modulus carbon

FRAMGAFFEL: Fullcarbon

BAKVÄXEL: Shimano 105

FRAMVÄXEL: Shimano 105

VEVPARTI: Shimano 105

BROMSAR: Shimano 105

BROMSHANDTAG: TEKTRO carbon

VÄXELREGLAGE: Shimano Dura-Ace

KEDJA: Shimano CN-5600

KASSETT: Shimano 105 12-25/10

HJUL: Fulcrum Racing 7

DÄCK: Schwalbe Durano

STYRE: Pro Synop

BÅGE: Pro Synop

STYRTAPP: FSA

PEDALER: Shimano PD-R 540

SADEL: San Marco Caymano

STYRLINDA: Deda

FLASKSTÄLL: Tacx

PRIS:. 25995:-