Vätterntips

Nu är det nära till cykelsveriges största evenemang, Vätternrundan. Men vad ska man tänka på innan man ger sig av till Motala och  de trettio milen på sadeln? Vi tipsar!

Kolla cykeln.

Att ha en fullt fungerande cykel gör att det hela blir mycket roligare. För vem vill höra kedjan gnissla i trettio mil? Eller märka att hjulen är så skeva att de går i bromsarna? Här nedan ger vi lite tips som kanske kan hjälpa dig till en roligare runda.

Börja med att tvätta cykeln grundligt, när cykeln är ren är det mycket lättare att se vad som behövs bytas. Sen ser det ju mycket bättre ut att starta med en ny cykel än en lerig, eller hur?

Känns det trögt när du växlar och bromsar? Gör det det så kan det vara läge att byta vajrar och höljen, ett komplett kit till cykeln kostar inte många hundralappar och gör växlingarna och inbromsningar mycket smidigare.

Kolla hjulen. Håll upp cykeln och snurra hjulen, ha bromsen som riktmärke så ser du om de är skeva eller inte. Är de skeva finns risken att de börjar gå  in i bromsen. Kolla även däcken, punktering kan man få oavsett om däcken är
splitter nya eller gått 500 mil men risken minskar med nya fräscha däck och slangar. Ha också med dig en eller två reservslangar för säkerhets skull.

Var säker på att bromsklossarna är i gott skick, Är de väldigt slitna riskerar man att man bromsar ner till metallstommen i klossen vilket i sin tur  gör att fälgarna förstörs. Kom ihåg att i regn slits bromsklossar i mycket raskare  takt än i torrt väder. På de flesta bromsklossar finns en "indikator-linje" har man bromsat sig förbi den är det absolut dags att byta.

Kedja och krans, ny kedja och krans växlar mycket smidigare än slitna dito. hur sliten kedjan är går att mäta med en s k kedjemätare/chainchecker. Har du inte en sådan kan vi lätt kolla om det är dags eller inte. Ibland räcker det att byta bara kedjan. Har du kört länge är det oftast läge att byta både och.

Köp inte ny sadel dagen innan det är dags för en lång runda. Kör på det du är van vid. En ny sadel behöver oftast vänjas in och det är bättre att göra nära hemmet.  

Glöm inte heller att ta med pump, däckavtagare och ett litet multiverktyg om oturen skulle vara framme.

klädsel.

Ett tips: Vad SMHI än säger, ta med kläder för sju grader och regn. Mycket kan hända med vädret på ett dygn, om det sen blir sol, medvind och tjugofem grader varmt så är ju det en kanonbonus, men var beredd med varma hanskar, skoöverdrag, regnjacka och hjälmmössa.  Håller du fingrar, fötter och huvud varmt så klarar man sig långt även om det skulle  vara fem grader varmt. Arm, ben och knävärmare är jättesmidiga plagg som är lätta att ta på och av och tar lite plats i ryggfickan.

Att äta och dricka?

För att ladda upp rekommenderar vi någon typ av carboloader detta är ett utmärkt sätt att få i sig energi snabbt. T ex Vitargo Carboloaders portionspåsar motsvarar trehundra gram pasta.  Under loppet kan det vara bra att dricka både sportdryck och vatten, kom ihåg att dricka hela tiden, heller små klunkar titt som tätt än att dricka en hel flaska när du känner att det är nära till kramp, då är det ofta försent. Enervit har tabletter som kallas GT, de innehåller bl a kalium och magnesium, något som motverkar kramp vilket många får i loppets slutskede.

Bars; så kallade energibars finns i många varianter och det är mycket en smaksak, det gäller att hitta en som man tycker är lätt-äten, prova lite olika innan så du vet vilka du (och din mage) föredrar. En banan eller två är absolut inte fel att ha med heller.
Gel; liksom bars finns gel i många varianter, det dom har gemensamt är att de innehåller energi som går ut i kroppen snabbt. Perfekt när det börjar närma sig mål och du känner dig riktigt trött.

Efteråt då?
Försök att få i dig något direkt efter målgång, många känner sig inte riktigt särskilt sugna på att sätta i sig en stor portion husmanskost direkt efter. Det finns flera typer av s k  recovery/återhämtnings-produkter, de intas helst inom en halvtimma efter träning/tävling och  hjälper din kropp att återhämta sig snabbare vilket i sin tur ofta minskar risken för att bli sjuk. 

Detta var lite tips som vi hoppas ger dig en lite lättare och roligare runda.

MVH
Cykelcity