CERVÉLO

När man ser alla Cervélos aeromodeller, både temporamar och linjeramar förstår man nästan att en av grundarna Gerard Vroomen började sin bana inom cykel med att designa HPV, Human powered vehicles. HPV? Ja, såna där liggcyklar som ser ut som cigarrer och gå som spjut.

När Cervélo sen ställde ut på sin allra första utställning 1996 var det naturligtvis med två aerodynamiska tempo/triathlon cyklar. Sen har det bara rullat på. Den ena modellen efter den andra har visat att när det gäller aerodynamik är det ingen som slår Kanadickerna på fingrarna. Ja, bara en sån sak, Cervélo har inte bara numera 16 anställda ingenjörer, dom är dessutom från Kanada. På den tiden när Italien ledde utvecklingen av ramar var det rätt tunt med ingenjörer i branschen…  Nu är ju inte så att alla 16 bara sysslar med aerodynamik, grejorna ska ju hålla också. Därför finns det experter på allt från carbon, tillverkningsteknik, hållfasthet mm. STW är ett begrepp som man ser mer och mer i vår bransch, och det står för Stiffness to Weight ratio. Det betyder styrka i förhållande till vikt, och nu börjar det bli intressant. Alla kan göra en aerodynamisk ram, styv ram eller superlätt ram, men att göra allt detta i en och samma ram är inte lika lätt, men Cervélo gör detta bättre än nån annan. För att garantera att ramarna verkligen håller vad dom lovar krävs det tester, och tester, och tester, och ännu fler tester, och detta görs på flera olika sätt. En rad tester så som utmattningstest, krocktest och aerodynamiska tester görs av maskiner, men maskiner klarar ju inte av att testa åkkänsla, det gör människor bäst. Därför har Cervélo startat sitt eget proffsteam, Cervélo Test Team. Genom att ha ett eget team kan man med hjälp av världens bästa cyklister testa sina produkter på ett sätt som är helt unikt, och rätt hyggliga testpiloter har man också med namn som bl.a. Hushovd, Sastre och Haussler.

Sveriges bästa cyklister i Team CykelCity har under dom två senaste säsongerna kört Cervélo, och vi är enormt glada att samarbetet kommer att fortsätta även under 2010 säsongen. 

För att ta del av all information om Cervélo, gå in på den mest informativa hemsidan i branschen, www.cervelo.com